ДСТУ 9557-87

ДСТУ 9557-87
Піддон плоский дерев'яний розміром 800 × 1200 мм. Технічні умови

ЗМІСТ

 1. Основні параметри, розміри і конструкція
 2. Технічні вимоги
 3. Приймання
 4. Методи контролю
 5. Транспортування і зберігання
 6. Вказівки по експлуатації та гарантії виробника
  • Додаток А Цвяхи гвинтові чотирьохходові
  • Додаток Б Перелік нормованих параметрів і показників якості деревини і виготовлення піддонів, недотримання яких вважається при приймально-здавальних випробуваннях відхиленнями
  • Додаток В Схема випробувальної установки, призначеної для перевірки міцності з'єднань піддону на відрив
  • Додаток Г Схеми зразків, використовуваних для перевірки міцності з'єднань піддону на відрив

ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ
ПІДДОН ПЛОСКИЙ ДЕРЕВ'ЯНИЙ
РОЗМІРОМ 800 × 1200 мм

Технічні умови
Rat timber pallet with dimensions 800 × 1200 mm.
Specifications
ДСТУ 9557-87

Дата введення 01.01.88

Цей стандарт поширюється на плоский четирехзаходний дерев'яний піддон типу 2ПО4 розміром 800 × 1200 мм багаторазового застосування (далі - піддон), призначений для формування транспортних пакетів і здійснення механізованих вантажно-розвантажувальних, транспортних і складських операцій на залізничному, автомобільному та водному транспорті.

(Змінена редакція, Зм. № 1).

1. ОСНОВНІ ПАРАМЕТРИ, РОЗМІРИ І КОНСТРУКЦІЯ

1.1. Основні параметри піддона повинні бути наступними:
маса брутто, кг............................................................... 1000
власна маса, кг, не більше............................................ 40
матеріаломісткість, м3................................................... 0,046

1.2. Конструкція і розміри піддону і його дерев'яних деталей повинні відповідати зазначеним на крес. 1 і в табл. 1.

Таблиця 1

Розміри, мм

Найменування деталі Ширина Довжина Товщина
Дошка настилу: крайня середня
проміжна Дошка основи: крайня 100 ± 3,0
середня
поперечна дошка
Шашка: мала 100 ± 3,0
велика    

Піддон плоский дерев'яний розміром 800 × 1200 мм

1 - дошка настилу (крайня); 2 - дошка настилу (проміжна); 3 - дошка настилу (середня); 4 - дошка поперечна; 5 - мала шашка; 6 - дошка основи (крайня); 7 - дошка основи (середня); 8 - велика шашка; 9 - гвинтові цвяхи діаметром 4,5 мм і довжиною 90 мм; 10 - гвинтові цвяхи діаметром 3,5 мм і довжиною 60 мм

Крес. 1

(Змінена редакція, Зм. № 1).

1.3. Граничні відхилення розмірів, не зазначені на кресленні, не повинні бути більш ± 2 мм.

2. Технічні вимоги

2.1. Піддони повинні бути виготовлені відповідно до вимог даного стандарту за робочими кресленнями, затвердженими в установленому порядку.

Конструкція піддону повинна відповідати вимогам ДСТУ 9078 і бути розрахована на витримування без залишкових деформацій робочих навантажень, значення і характеристики яких наведені в табл. 2.

Таблица 2

Експлуатаційна операція Характер навантаження на піддон Частка площі настилу, зайнятої вантажем, від загальної площі настилу Максимально допустима маса вантажу, що укладається на піддон, кг Приклад вантажу
Складування, перевантаження, перевезення Зосереджена Менш 0,3 600 Електродвигун
Характер навантаження на піддон От 0,3 до 0,85 1000 Один великогабаритний ящик
Складування, перевантаження, перевезення Рівномірно розподілене Более 0,85 1000 Мішки
» 0,85 1250 Нескріплені ящики
» 0,85 1350 Скріплені ящики
» 0,85 1500 Тверді монолітні плити, листи
Тільки складування на рівному горизонтальному майданчику Рівномірно розподілене Більш 0,85 Від 5000 до 5500 Штабелювання пакетів вантажу в 4 яруси

2.2. Дерев'яні деталі піддонів повинні бути виготовлені з пиломатеріалів хвойних порід (ялиці, смереки, сосни, модрини) і пиломатеріалів листяних порід (вільхи, берези, тополі, дуба, ясеня, бука, в'яза, акації, клена, платана, каштана).

Примітки:

1. У хвойних порід і тополі ширина річних кілець, виміряна на 10 кільцях, не повинна перевищувати 7 мм.

2. Виготовлення поперечних дощок з тополі не допускається.

2.3. Дерев'яні деталі піддонів повинні бути без вад: гострого обзола, прорості, гнилі, механічних пошкоджень і сторонніх включень.

2.3.1. Тупий обзол не допускається при застосуванні дуба, в інших породах - на поперечних дошках, середній дошці основи і на зовнішніх крайках крайніх дощок настилу і основи. В інших випадках тупий обзол допускається на двох крайках кожної деталі за умови, що на них відсутня кора і розмір порська в поперечному напрямку не перевищує 15 мм.

2.3.2. Сучки діаметром до 10 мм не враховують. Допускаються зрослі сучки.

Діаметр одного сучка не повинен перевищувати 1/4 ширини дошки на поперечних дошках і 1/3 ширини дошки - на інших дошках.

На кожному відрізку дошки, відповідному по довжині ширині дошки, сума діаметрів усіх сучків не повинна перевищувати 1/3 ширини дошки на поперечних дошках і 1/2 ширини дошки - на інших дошках.

2.1-2.3.2. (Змінена редакція, Зм. № 1).

2.3.3. У шашках допускаються тільки пластеві тріщини усушки. У кожній дошці допускається одна глибока тріщина довжиною не більше ширини дошки, якщо тріщина утворилася не до збірки піддону.

2.3.4. Кишеньки не допускаються на зовнішніх пластах дощок настилу і основи, а на інших поверхнях деталей допускаються довжиною не більше 50 мм.

2.3.5. Нахил волокон деревини допускається не більше 5% на дошках і 20% на шашках.

(Змінена редакція. Змін. № 1).

2.3.6. (Виключено, Змін. № 1).

2.3.7. Вологість деревини при прийманні піддонів - по ДСТУ 9078.

(Змінена редакція, Зм. № 1).

2.3.8. Пошкодження деревини комахами, за винятком деревини тополі, не допускається. У деревині тополі допускається: в кожній шашці одна червоточина діаметром не більше 10 мм; в кожній дошці дві червоточини діаметром не більше 10 мм, глибиною не більше 5 мм.

2.3.9. Внутрішня заболонь допускається в деревині листяних порід, якщо вона не більше 1/4 ширини дошки і 1/2 товщини дошки.

У деревині хвойних і листяних порід допускаються грибні заболонні забарвлення, які не є результатом поганих умов сушіння або зберігання.

(Змінена редакція, Зм. № 1).

2.3.10. Допускається серцевина не більше ніж в трьох з дев'яти шашок піддону.

2.3.11. Отвори від випадаючих при обробці дощок, які не зрослися, гнилих і тютюнових сучків, що перевищують розміри допустимих, повинні бути закладені пробками з деревини тієї ж породи, що і дошки, із застосуванням водостійкого клею.

2.4. Дошки повинні бути цільними.

2.5. Шашки повинні бути виготовлені з цілого шматка деревини або одного шматка деревної пресувальної маси по ДСТУ 11368.

Волокна в шашках повинні бути розташовані вздовж піддону.

2.6. Всі поверхні дощок і шашок піддону повинні бути обпиляними, за винятком фасок на поздовжніх крайках дощок основи в місцях введення вил. фаски утворених струганням або фрезеруванням.

2.7. Параметр шорсткості поверхонь піддону - по ДСТУ 9078.

2.8. Піддон (див. мал. 1) виготовляють з'єднанням поздовжніх дощок настилу з поперечними дошками, подальшим з'єднанням настилу з верхніх поздовжніх і поперечних дощок, а також дощок основи з шашками. Поздовжні дошки настилу з'єднують з поперечними дошками гвинтовими чотирьохходовими цвяхами (додаток А) діаметром 3,5 мм і довжиною 60 мм при довжині навинтованої частини не менше 75%. Допускається для з'єднання дощок використовувати цвяхи До 2,5 × 60 по ДСТУ 4028.

Цвяхи повинні бути забиті з боку поздовжніх дощок, кінці повинні бути підігнуті і повністю втоплені в деревину на нижній стороні поперечних дощок поперек волокон. Крайні дошки настилу з кожною поперечною дошкою єднають не менш ніж одним цвяхом, проміжну дошку з кожною поперечною дошкою - не менше ніж трьома цвяхами.

Настил з верхніх поздовжніх і поперечних дощок, а також дошки основи з'єднують з шашками фосфатированими або оксидованими гвинтовими чотирьохходовими цвяхами діаметром 4,5 мм і довжиною 90 мм при довжині навинтованої частини не менше 75%. Кожна шашка повинна бути з'єднана як з настилом, так і з дошками основи не менш ніж трьома цвяхами.

При складанні піддонів кріпильні елементи слід встановлювати вертикально на відстані не менше 25 мм від торців і крайок дошки. Цвяхи слід розташовувати в шаховому порядку.

Відстань між цвяхами має бути не менше 1/3 ширини дошки.

Головки забитих цвяхів повинні бути втоплені в деревину на 1 - 1,5 мм.

Шашки і дошки з твердих порід деревини попередньо надсверрдлюють. Діаметр отвору повинен бути на 1 мм менше діаметра деталі кріплення. Глибина отвору повинна складати 70% довжини деталі кріплення.

2.9. Гранично допустимі відхилення при складанні піддонів - за додатком Б. Не допускаються відколи, наскрізні зазори, непрямі зазори більш 0,5 мм.

2.6 - 2.9. (Змінена редакція, Зм. № 1).

2.10. Значення напрацювання на відмову повинно бути не менше 300 операцій.

2.11. Маркування піддону - по ДСТУ 9078. На піддонах, що поставляються по залізницях Російської Федерації, на крайніх лівих шашках обох поздовжніх сторін повинен бути випалений знак RZD.

2.12. Допускається виконувати маркування тисненням з подальшим забарвленням. Тиснення має бути глибиною не менше 0,3 мм, фарба повинна бути від коричневої до чорної, водонерозчинною і не втрачати кольору на світлі.

2.11, 2.12. (Змінена редакція, Зм. № 1).

3. Приймання

3.1. Для перевірки відповідності серійно виготовлених піддонів вимогам цього стандарту повинні проводитися приймально-здавальні і періодичні випробування.

При організації виробництва дослідні зразки піддонів повинні проходити попередні і приймальні випробування, а при внесенні змін у конструкцію, технологію виготовлення або заміни матеріалів - типові. Приймальні та типові випробування слід проводити не менше ніж з двома зразками. До складу приймальних і типових випробувань слід включати статичні і ударні випробування за ДСТУ 9078, перевірку з'єднань на відрив і напрацювання на відмову. Попередні випробування слід здійснювати в обсязі, передбаченому при приймально-здавальних випробуваннях.

3.2. Число піддонів, які піддаються приймально-здавальним випробуванням, залежне від розміру партії, має відповідати зазначеному в табл. 3.

Партію, що перевищує 10000 піддонів, підрозділяють на більш дрібні партії.

Піддони відбирають довільно до початку їх випробувань з партії в цілому.

Таблиця 3

Розмір партії піддонів Число піддонів, які піддаються приймально-здавальним випробуванням Гранично допустиме сумарне число відхилень у всіх випробовуваних піддонів від нормованих параметрів і показників якості
критичних основних другорядних
Менш 150 8 0 5 10
Від 151 до 280 13 0 7 14
» 281 » 500 20 0 10 21
» 501 » 1200 32 0 14 30
» 1201 » 3200 50 0 21 44
» 3201 » 10000 80 0 30 70

3.3. При приймально-здавальних випробуваннях проводять огляд і вимірювання піддонів з виявленням і підрахунком відхилень від нормованих параметрів піддону і показників якості деревини і виготовлення піддону.

Відхилення поділяють на критичні, тобто ті, які негативно впливають на безпеку або виключають можливість використання піддону, основні, тобто ті, які значно знижують термін служби піддонів або можливості його використання, і другорядні, тобто ті, які незначно впливають на можливість застосування піддону. Перелік параметрів і показників якості деревини і виготовлення піддону, недотримання яких вважається критичним, основним або другорядним відхиленням, наведено в додатку Б.

При огляді та вимірюванні випробовуваних піддонів відхилення кожного виду враховують окремо.

3.4. Партія витримала приймально-здавальні випробування, якщо сумарне число відхилення кожного виду не перевищує гранично допустимого числа, наведеного в табл. 3. При перевищенні гранично допустимого числа відхилень хоча б одного виду всю партію бракують.

За згодою замовника партія може бути представлена до повторних приймально-здавальних випробувань, якщо до їх початку всі дефектні піддони вибраковано. Вибракувані піддони після ремонту і усунення дефектів можуть бути представлені до приймання в складі нової партії.

3.5. Кожна партія піддонів повинна супроводжуватися документом за ДСТУ 9078.

3.1-3.5. (Змінена редакція, Зм. № 1).

3.6. Періодичним випробуванням піддають один раз в рік чотири піддони з числа тих, які пройшли приймально-здавальні випробування. Під час періодичних випробувань перевіряють міцність піддонів скиданням їх на кут, міцність з'єднань піддону на відрив і напрацювання на відмову.

(Введено додатково, Змін. № 1).

4. Методи контролю

4.1. Контроль розмірів, вологості і шорсткості поверхонь піддонів, а також перевірка їх міцності скиданням на кут — за ДСТУ 9078.

4.2. Міцність з'єднань піддону на відрив слід перевіряти із застосуванням випробувальної установки, принципова схема якої приведена в додатку В.

Випробуванню піддають по 20 зразків кожного з трьох видів з'єднань. Зразки, схеми яких наведені в додатку Г, слід вирізати з готових піддонів або виготовляти у вигляді окремих вузлів на тих же верстатах і з застосуванням тих самих матеріалів, що в серійних піддонах. Дерев'яні деталі повинні бути без сучків, тріщин і до моменту випробування мати вологість не більше 22%.

Середнє значення зусилля відриву і 75% всіх виміряних зусиль повинні бути не менше таких величин в сполуках:

 • проміжна дошка настилу - поперечна дошка - 3,0 кН;
 • дошка настилу - поперечна дошка - шашка - 5,5 кН;
 • дошка основи - шашка - 5,5 кН.

4.3. Напрацювання на відмову перевіряють випробуванням піддону з контрольним рівномірно розподіленим вантажем масою 1,25 т шляхом захоплення піддону вилковим електронавантажувачем, підйому на висоту 0,3 м, опускання на горизонтальну площадку і вивільнення вил електронавантажувача. Для повторення циклу випробувань порожній електронавантажувач від'їжджає на відстань 1 - 1,5 м.

Випробування проводять введенням вил навантажувача по ширині піддону 150 разів з одного боку і 150 разів - з іншого.

Піддон вважають виведеним з ладу при розколюванні або зламі хоча б однієї дошки або розладі вузлів з'єднання з відходом однієї деталі від одної більше ніж на 2 мм.

Розд. 4. (Змінена редакція, Зм. № 1).

5. ТРАНСПОРТУВАННЯ І ЗБЕРІГАННЯ

Транспортування і зберігання піддонів слід здійснювати відповідно за ДСТУ 9078.

Розд. 5. (Змінена редакція, Зм. № 1).

6. РЕКОМЕНДАЦІЇ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ І ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

Вказівки по експлуатації піддонів і гарантії виробника — за ДСТУ 9078.

Розд. 6. (Змінена редакція, Зм. № 1).
Розд. 7. (Виключено, Змін. № 1).

Додаток А
довідкове

Цвяхи гвинтові чотирьохходові

Крес. 2
Розміри, мм

d1 d2 d3 L S h Теоретична маса 1000 шт. цвяхів, кг
4,5 + 0,3 3,8 ± 0,3 8 ± 1 90 ± 4 90 ± 10 1,7 ± 0,3 9,0
3,5 ± 0,3 2,8 ± 0,3 7 ±1 60 ± 3 60 ± 10 1,2 ± 0,3 3,25

Додаток Б
обов'язкове

ПЕРЕЛІК
нормованих параметрів і показників якості деревини і виготовлення піддонів, недотримання яких вважається при приймально-здавальних випробуваннях  відхиленнями

а) критичними

Перевіряються розміри піддону і пороки деревини в поперечних дошках Допустимі значення Номер пункту
Довжина піддону, мм 1200 -
Ширина піддону, мм 800 -
Товщина поперечної дошки, мм 22+3 1.2
Сучки в поперечних дошках Не допускаються 2.3.2
Обзол на поперечных досках Не допускаються 2.3.1
Діаметр окремих сучків в поперечних дошках, не більше 1/4 ширини доски 2.3.2
Сума діаметрів сучків в поперечних дошках на відрізку, що дорівнює ширині дошки, не більше 1/3 ширини доски 2.3.2

б) основними

Перевіряються розміри, пороки деревини і показники якості виготовлення піддону Допустимі значення Номер пункту
Довжина піддону, мм 1200+3 1.2
Ширина піддону, мм 800+3 1.2
Висота вилкового отвору, мм 100+3 1.2
Відстань від бічного краю піддону до середньої шашки, мм 327,5 1.2
Відстань від торцевого краю піддону до середньої шашки, мм 527 1.2
Ширина поперечної дошки, мм 145 1.2
Товщина будь-якої дошки, крім поперечної, мм 22+3 1.2
Гниль Не допускається 2.3
Прорість Не допускається 2.3
Вологість деревини 26 % 2.3.7
Сучки на всіх дошках, крім поперечних Не допускається 2.3.2
Діаметр окремих сучків на всіх дошках, крім поперечних, не більше 1/2 ширини дошки 2.3.2
Сума діаметрів сучків на відрізку, що дорівнює ширині дошки, яка перевіряється (крім поперечної), не більше 2/3 ширини дошки 2.3.2
Тріщини в дошках, що з'явилися в процесі виробництва Не допускаються 2.3.3
Фаски на кромках всіх дощок основи в місцях введення вил і по кутах піддону Їх наявність 2.6
Поверхня фасок Строгана або фрезерована 2.6
Розмір у вилочному отворі 10 × 45 °, по кутах піддону 15 × 45 ° 1.2
Число забитих цвяхів в з'єднаннях: крайня дошка настилу - поперечна дошка 1  
проміжна дошка настилу - поперечна дошка 3  
дошка настилу - поперечна дошка - шашка 3  
дошка основи - шашка 3  
Число криво забитих цвяхів 0 2.8
Повнота маркування Відсутність одного знака 2.11

в) другорядними

Перевіряються розміри, пороки деревини і показники якості виготовлення піддону Допустимі значення Номер пункту
Расстояние от края поддона до промежуточной доски, мм 186 1.2
Відстань від краю піддону до проміжної дошки, мм 1200+3 1.2
Довжина дошки настилу і основи, мм 800+3 1.2
Ширина дошки, мм 145 1.2
Ширина дошки, мм 100 ± 3 1.2
Довжина шашки, мм 145 1.2
Ширина шашки, мм 145 1.2
Ширина шашки, мм 100 ± 3 1.2
Висота шашки, мм 78+1 1.2
Вологість деревини Від 22 % до 26 % 2.3.7
Тупий обзол в поперечному напрямку на дошках, крім поперечної, не більше, мм 15 2.3.1
Діаметр окремих сучків на всіх дошках, крім поперечних Від 1/3 до 1/2 ширини дошки  
Сума діаметрів сучків на відрізку, що дорівнює ширині дошки, що перевіряється (крім поперечної) Від 1/2 до 2/3 ширини дошки  
Глибока тріщина в дошці (ні до збірці):   2.3.3
число 1  
довжина, не більше Ширини дошки  
Зміна забарвлення Допускаються грибні заболонні не в результаті сушіння або зберігання деревини 2.3.9
Кишеньки на зовнішніх шарах дощок Не допускаються 2.3.4
Кишеньки на інших поверхнях довжиною, не більше, мм 50 2.3.4
Нахил волокон:   2.3.5
в дошці 5 %  
у шашки  20 %  
Червоточини у шашки з тополі: число 1 2.3.8
діаметр, не більше, мм 10  
в дошці з тополі:    
число 2  
діаметр, не більше, мм 10  
глибина, не більше, мм 5  
Червоточини в деталях з усіх порід дерева, крім тополі Не допускаются 2.3.8
Внутрішня заболонь в дошках з деревини листяних порід, не більше 1/4 ширины1/2 толщины 2.3.9
Серцевина:    
в шашках В трех из девяти 2.3.10
в дошках Не допускается  
Обробка дощок  цільнообпиляні 2.42.6
Обробка і розташування шашок З одного шматка деревини або деревної маси за ДСТУ 11368, волокнами уздовж піддонf 2.5
Відстань від забитого цвяха до краю дошки або шашки, не менше, мм 25 2.8
Заглиблення головок забитих цвяхів, мм 1 - 1,5 2.8

Примітка. При приймально-здавальних випробуваннях підраховується число дефектів (відхилень від зазначених допустимих значень параметрів), що мають місце в кожному з відібраних для випробувань піддонів (а не число піддонів з відхиленнями), потім ці числа дефектів підсумовуються по кожному виду відхилень (критичних, основних, другорядних) і по табл. 3 визначається придатність партії піддонів до здачі.

Додаток В
Рекомендоване

Схема випробувальної установки, призначеної для перевірки міцності з'єднань піддону на відрив

11 - скоба, затискає шашку; 2 - скоба, натискати на дошку; 3 - прилад, що вимірює зусилля, спрямоване на відрив шашки від дошки

Крес. 3

Додаток Г
обов'язкове

Схеми зразків, використовуваних для перевірки міцності з'єднань піддону на відрив

Вид з'єднання - Схеми зразків
вирізані з піддонів виготовлених окремо
Дошка настилу - поперечна дошка
Дошка настилу - поперечна дошка - шашка
Дошка підстави - шашка

Додатки А-Г. (Введено додатково, Змін. № 1).

ІНФОРМАЦІЙНІ ДАНІ

 1. РОЗРОБЛЕНО І ВНЕСЕНО Міністерством шляхів сполучення РОЗРОБНИКИ М.В. Романенко, канд. техн. наук (керівник теми); Н.М. Макєєва; А.С. Юдіна
 2. ЗАТВЕРДЖЕНО І ВВЕДЕНО В ДІЮ Ухвалою Державного комітету СРСР по стандартах від 23.04.87 № 1 362 
  Зміна № 1 прийнято Міждержавною Радою із стандартизації, метрології та сертифікації (протокол № 6 від 21.10.94)
  За прийняття проголосували:

Найменування держави Найменування національного органу по стандартизації
Азербайджанська Республіка Азгосстандарт
Республіка Вірменія Армгосстандарт
Республіка Білорусь Держстандарт Білорусі
Грузія Грузстандарт
Республіка Казахстан Госстандарт Республики Казахстан
Киргизька Республіка Киргизстандарт
Республіка Молдова Молдовастандарт
Російська Федерація Держстандарт Росії
Республіка Узбекистан Узгосстандарт
Україна Держстандарт України

 1. Стандарт відповідає ISO / Р-445 (ІСО ТК / 122) в частині типорозміру піддону і вимог до деревини
 2. ЗАМІСТЬ ДСТУ9557-73
 3. НОРМАТИВНО-ТЕХНІЧНІ ДОКУМЕНТИ

Позначення НТД, на який дано посилання Номер пункту, додаток
ГОСТ 4028-63 2.8
ГОСТ 9078-84 2.1, 2.3.7, 2.7, 2.11, 3.1, 3.5, 4.1, 5, 6
ГОСТ 11368-89 2.5, додаток Б

 1. Обмеження терміну дії зняте Постановою Держстандарту від 24.08.92 № 1013
 2. ПЕРЕВИДАННЯ (січень 1999 г.) з Зміною № 1, прийнятим в лютому 1996 року (ІКС 4-96)

<<Вверх